Przeskocz do treści Przeskocz do menu Przeskocz do stopki
AA Aa

Artyści

Janusz Baca

Janusz Baca

Janusz Baca – urodził się w roku 1957. Absolwent Państwowego Liceum Muzycznego i Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie perkusji Mirosława Żyty. Już w czasach liceum, podejmuje współpracę z zespołem akompaniującym Katarzynie Sobczyk i Henrykowi Fabianowi. W czasie studiów pracuje w bydgoskiej filharmonii, a potem w operze.

 

Prapremiera „ Anny Kareniny” była inspiracją do tematu pracy magisterskiej. Była też zachętą do rozpoczęcia nauki kompozycji.

 

W 1979 r. rozpoczyna działalność jako szef i dyrygent „Ricciotti Orchester” przy Międzynarodowym Centrum Animacji Muzyki w Bydgoszczy. Prowadzi tę orkiestrę w Polsce i Holandii do 1982r. W czasie studiów jest stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki – Montpellier ( Francja ), Pecs (Węgry).

 

W 1982 organizuje pierwszą edycję festiwalu „Dni Muzyki Jeunesses Musicales” w Jaworznie.( w tym roku 36 lat ). Równocześnie rozpoczyna pracę jako dyrygent big-bandu „ Jazz-Team”. Z formacją tą startuje na festiwalu „Jazz Juniors” w Krakowie ( 1983 ). Zostaje tam laureatem jako dyrygent, a zespół otrzymuje nagrodę specjalną. W tym samym roku razem z big-bandem uzyskuje nagrodę Polskich Nagrań na festiwalu „Złota Tarka”.

 

Od 1984 podejmuje pracę w Lublinie. Na stałe wiąże się z Teatrem Muzycznym, równocześnie współpracując z Filharmonią. Jest także asystentem kierownika muzycznego (M. Mazurek) w teatrze dramatycznym im. J. Osterwy i asystentem dyrygenta w Zespole Estradowym „Desant”. Działa intensywnie jako piosenkarz, kompozytor i aranżer. W 1987 r. realizuje jako kierownik muzyczny wraz z D. Saulskim spektakl „Dzisiaj, jutro, zawsze…” w Teatrze Muzycznym w Lublinie.

 

Od 1988 r. współpracuje z orkiestrami rozrywkowymi w Bad Steben, Ueberlingen, Bad Liebenzel, Buesum, Bad Sachsa – jako kompozytor, aranżer, muzyk, piosenkarz.

 

W 1993 zostaje szefem biura koncertowego „Swing-Art.” Działalność ta, to 21 premier i ok. 400 koncertów na terenie Województwa Lubelskiego.

 

W 1995 śpiewa w TM w spektaklu „Broadway bez wizy”. W 1999 aranżuje i nagrywa ścieżkę dźwiękową do płyty „Krzysztof Cugowski – kolędy”

 

Rok 1999 i 2000 to realizacja projektu „Gwiazda Nadziei” M. Mazurka. Współaranżuje i śpiewa w towarzystwie K. Cugowskiego, B. Kozidrak, M. Bałaty, M. Szczęśniaka, P. Cugowskiego, VOX, Z. Wodeckiego, D. Kordka, i wielu innych Artystów.

 

W 2001 roku jako pierwszy otrzymuje zgodę na zaśpiewanie przedpremierowych fragmentów musicalu „Notre Dame de Paris”.

 

Od 2002 r. świadomie wycofuje się z działalności wokalnej, poświęcając więcej czasu na kompozycję i aranżację. W Lubelskim Teatrze Muzycznym realizuje wiele projektów jako kompozytor, aranżer i dyrygent.

 

Działalność uhonorowano Brązowym Krzyżem Zasługi. Wielokrotnie nagradzany przez Marszałka Województwa Lubelskiego i Prezydenta Lublina.

 

 

Janusz Baca to nie tylko instrumentalista ale także autor wielu wspaniałych kompozycji. Jego twórczość autorska obejmuje Bajki muzyczne, Musicale, utwory symfoniczne i oratoryjne. Poniżej wykaz kompozycji jego autorstwa:

 

 

Bajki muzyczne:

„Kot w butach”

„Calineczka” (wraz z M.Korbutem)

„Bajka o zbóju Madeju”

„Wesoła szkoła nr 13”

„ O dwóch takich, co ukradli księżyc czyli…..”

„Kopciuszek”

 

Musicale:

„Różowe okulary”

„Pinokio” (dla dzieci)

 

Utwory Symfoniczne:

„Fantazja MP 3” na trio perkusyjne i orkiestrę symfoniczną

„3 proste utwory na perkusję i orkiestrę symfoniczną”

 

Formy Oratoryjne:

„Msza lubelska” na dwa chóry, czworo solistów i wielką orkiestrę symfoniczną.

 

Janusz Baca dokonał także wiele twórczych opracowań piosenek, aranżacji m.in.

TOMCIO PALUCH – Teatr Animacji Jelenia Góra

GŁOSY UMARŁYCH – Teatr Dramatyczny im.J.Osterwy Lublin

DZISIAJ, JUTRO, ZAWSZE – Teatr Muzyczny Lublin

LATO Z FILHARMONIĄ – Filharmonia Lubelska

WIECZÓR KOLĘD – Teatr Muzyczny Lublin

OD JOPLINA DO GERSHWINA – CD dla Polskich Nagrań

PARYŻ PÓŁNOCY – Teatr Muzyczny Lublin

MEMRIE MELODIE – THE REED TRIO – Polskie Nagrania

WINYLOVE STORY – Teatr Muzyczny Lublin

Aktywna twórczość kompozytorska.

 

W przygotowaniu: musical „Małgorzata” „Królowa samby”

Wróć do poprzedniej strony

© 2024 Opera Lubelska
Wszystkie prawa zastrzeżone

realizacja: adm-media.pl

Do góry