Janusz Baca – urodził się w roku 1957. Absolwent Państwowego Liceum Muzycznego i Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie perkusji Mirosława Żyty. Już w czasach liceum, podejmuje współpracę z zespołem akompaniującym Katarzynie Sobczyk i Henrykowi Fabianowi. W czasie studiów pracuje w bydgoskiej filharmonii, a potem w operze.
Prapremiera „ Anny Kareniny” była inspiracją do tematu pracy magisterskiej. Była też zachętą do rozpoczęcia nauki kompozycji.
W 1979 r. rozpoczyna działalność jako szef i dyrygent „Ricciotti Orchester” przy Międzynarodowym Centrum Animacji Muzyki w Bydgoszczy. Prowadzi tę orkiestrę w Polsce i Holandii do 1982r. W czasie studiów jest stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki – Montpellier ( Francja ), Pecs (Węgry).
W 1982 organizuje pierwszą edycję festiwalu „Dni Muzyki Jeunesses Musicales” w Jaworznie.( w tym roku 36 lat ). Równocześnie rozpoczyna pracę jako dyrygent big-bandu „ Jazz-Team”. Z formacją tą startuje na festiwalu „Jazz Juniors” w Krakowie ( 1983 ). Zostaje tam laureatem jako dyrygent, a zespół otrzymuje nagrodę specjalną. W tym samym roku razem z big-bandem uzyskuje nagrodę Polskich Nagrań na festiwalu „Złota Tarka”.
Od 1984 podejmuje pracę w Lublinie. Na stałe wiąże się z Teatrem Muzycznym, równocześnie współpracując z Filharmonią. Jest także asystentem kierownika muzycznego (M. Mazurek) w teatrze dramatycznym im. J. Osterwy i asystentem dyrygenta w Zespole Estradowym „Desant”. Działa intensywnie jako piosenkarz, kompozytor i aranżer. W 1987 r. realizuje jako kierownik muzyczny wraz z D. Saulskim spektakl „Dzisiaj, jutro, zawsze…” w Teatrze Muzycznym w Lublinie.
Od 1988 r. współpracuje z orkiestrami rozrywkowymi w Bad Steben, Ueberlingen, Bad Liebenzel, Buesum, Bad Sachsa – jako kompozytor, aranżer, muzyk, piosenkarz.
W 1993 zostaje szefem biura koncertowego „Swing-Art.” Działalność ta, to 21 premier i ok. 400 koncertów na terenie Województwa Lubelskiego.
W 1995 śpiewa w TM w spektaklu „Broadway bez wizy”. W 1999 aranżuje i nagrywa ścieżkę dźwiękową do płyty „Krzysztof Cugowski – kolędy”
Rok 1999 i 2000 to realizacja projektu „Gwiazda Nadziei” M. Mazurka. Współaranżuje i śpiewa w towarzystwie K. Cugowskiego, B. Kozidrak, M. Bałaty, M. Szczęśniaka, P. Cugowskiego, VOX, Z. Wodeckiego, D. Kordka, i wielu innych Artystów.
W 2001 roku jako pierwszy otrzymuje zgodę na zaśpiewanie przedpremierowych fragmentów musicalu „Notre Dame de Paris”.
Od 2002 r. świadomie wycofuje się z działalności wokalnej, poświęcając więcej czasu na kompozycję i aranżację. W Lubelskim Teatrze Muzycznym realizuje wiele projektów jako kompozytor, aranżer i dyrygent.
Działalność uhonorowano Brązowym Krzyżem Zasługi. Wielokrotnie nagradzany przez Marszałka Województwa Lubelskiego i Prezydenta Lublina.
Janusz Baca to nie tylko instrumentalista ale także autor wielu wspaniałych kompozycji. Jego twórczość autorska obejmuje Bajki muzyczne, Musicale, utwory symfoniczne i oratoryjne. Poniżej wykaz kompozycji jego autorstwa:
Bajki muzyczne:
„Kot w butach”
„Calineczka” (wraz z M.Korbutem)
„Bajka o zbóju Madeju”
„Wesoła szkoła nr 13”
„ O dwóch takich, co ukradli księżyc czyli…..”
„Kopciuszek”
Musicale:
„Różowe okulary”
„Pinokio” (dla dzieci)
Utwory Symfoniczne:
„Fantazja MP 3” na trio perkusyjne i orkiestrę symfoniczną
„3 proste utwory na perkusję i orkiestrę symfoniczną”
Formy Oratoryjne:
„Msza lubelska” na dwa chóry, czworo solistów i wielką orkiestrę symfoniczną.
Janusz Baca dokonał także wiele twórczych opracowań piosenek, aranżacji m.in.
TOMCIO PALUCH – Teatr Animacji Jelenia Góra
GŁOSY UMARŁYCH – Teatr Dramatyczny im.J.Osterwy Lublin
DZISIAJ, JUTRO, ZAWSZE – Teatr Muzyczny Lublin
LATO Z FILHARMONIĄ – Filharmonia Lubelska
WIECZÓR KOLĘD – Teatr Muzyczny Lublin
OD JOPLINA DO GERSHWINA – CD dla Polskich Nagrań
PARYŻ PÓŁNOCY – Teatr Muzyczny Lublin
MEMRIE MELODIE – THE REED TRIO – Polskie Nagrania
WINYLOVE STORY – Teatr Muzyczny Lublin
Aktywna twórczość kompozytorska.
W przygotowaniu: musical „Małgorzata” „Królowa samby”