Przeskocz do treści Przeskocz do menu Przeskocz do stopki
AA Aa

Artyści

Jakub Gąska

Jakub Gąska

Tenor, z powodzeniem wykonujący muzykę klasyczną, jak i rozrywkową. Urodzony w Lublinie, gdzie ukończył OSM I i II st. im. K. Lipińskiego w klasie trąbki. Absolwent Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie śpiewu solowego prof. Leszka Skrla oraz Wydziału Wokalnego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie śpiewu solowego prof. Ewy Iżykowskiej. W roku akademickim 2007/2008 odbył stypendium w Istituto Superiore di Studi Musicali „Achille Peri” w Reggio Emilia we Włoszech, gdzie kształcił się pod kierunkiem Maestro Mauro Trombetty i Rosy Ricciotti. Stypendysta Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

W ramach Studenckich Warsztatów Operowych debiutował na I roku studiów jako St. Brioche w operetce „Wesoła wdówka” F. Lehara w Operze Nova w Bydgoszczy , gdzie również w ramach studiów kreował postaci Monostatosa w operze „Czarodziejski flet” W. A. Mozarta, Macieja w operze „Straszny dwór” S. Moniuszki oraz Eneasza w operze „Dydona i Eneasz” H. Purcell'a, W Teatrze Muzycznym w Poznaniu występował jako Józef w operetce „Wiedeńska krew” J. Straussa, a w Operze na Zamku w Szczecinie jako Rzemieślnik w operze „The fairy Queen” H. Purcell'a.

Od 2012 jest związany jako solista z Operą Lubelską, (dawniej Teatrem Muzycznym w Lublinie ), gdzie występuje jako Adam w „Ptaszniku z Tyrolu” K. Zellera, Edwin w „Księżniczce czardasza” I. Kalmana, Barinkay i Ottokar w „Baronie cygańskim” J. Straussa, Eisenstein w „Zemście nietoperza” J. Straussa, Su-Chong i Gustaw von Pottenstein w „Krainie uśmiechu” F. Lehara, Arystyd w „Balu w Savoyu” P. Abrahama, , Tamino w „Czarodziejskim flecie” W. A. Mozarta, Stefan w „Strasznym dworze” S. Moniuszki, Gaston w „La Traviacie” G. Verdiego, Judasz w "Jesus Christ Superstar" A. Lloyd-Webbera , Malicz w „Hallo Szpicbródka”, Motel w „Skrzypku na dachu” J. Bocka, Emil i Karol „Porwaniu Sabinek” F. i P. von Schonthan, Darek w „WinyLove Story”, Widzący z Lublina w „Fidelitas” M. Jurkiewicza, Phipipp de Chadnon w „Phantomie” M. Yestona, Gilbert w „Ani z Zielonego Wzgórza” Z. Karneckiego, Spoletta w "Tosce" G. Pucciniego. Ponadto brał udział w koncertach Teatru: The Musical Show, Bajkolandia, Wielki szczęścia łut, Miłość zdrada i kłopoty, Paryż Północy, Broadway in Lublin, Noc w operze, Czy można w taką noc…zakochać się?. W duecie z Muzycznym , Po Polsku z Muzycznym, Żołnierze wyklęci, Muzyka Trójmorza, Songi Stanu Wojennego, Nie gniewaj się na mnie Polsko, rejestrowanych niejednokrotnie dla TVP3 Lublin. Za swoją pracę odznaczony Medalem Pamiątkowym Województwa Lubelskiego, Medalem Prezydenta Miasta Lublin oraz Odznaką Honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej" przyznawanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Współpracował również z Mazowieckim Teatrem Muzycznym im. Jana Kiepury w Warszawie, gdzie w październiku 2015 wziął udział II Bitwie Tenorów na Róże, zdobywając Różę Dyrektor Teatru – Alicji Węgorzewskiej, cyklu "Operetkowy zawrót głowy" oraz dokonał prawykonania partii tenorowej w "Pieśniach do słów własnych" Klaudii Pasternak na głosy solowe i orkiestrę pod dyrekcją kompozytorki.

Wykonywał również partie solowe w Carmina Burana C. Orffa i Requiem d-moll, Mszy C-dur Koronacyjnej KV 317 i Missa Solemnis KV 337 W. A. Mozarta. Dokonał prawykonania partii solowej w Epitafium Tragedii Smoleskiej – 2010 A. Nikodemowicza, a także wystąpił z recitalem zapomnianych pieśni Józefa Wieniawskiego w ramach Festiwalu Spotkań Kultur oraz Festiwalu Braci Wieniawskich w Filharmonii im. H. Wieniawskiego w Lublinie. Ponadto występował w Filharmonii Częstochowskiej, Filharmonii Pomorskiej im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy, z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Symfoniczną im. K. Namysłowskiego w Zamościu oraz w Teatro Valli w Reggio Emilia we Włoszech.

Uczestniczył w Festiwalu im. J. Kiepury w Krynicy Zdroju, V Festiwalu Wokalnym Belcanto 2007 w Nałęczowie, gdzie otrzymał nagrodę specjalną, , Festiwalu Spotkań Kultur w Filharmonii im. H. Wieniawskiego w Lublinie, Operowym Forum Młodych przy XVI i XVII Bydgoskim Festiwalu Operowym w Operze Nova w Bydgoszczy oraz w Festiwalu Duetów Operowych i Operetkowych Face to Face w Teatrze Muzycznym w Poznaniu. Finalista i laureat nagrody specjalnej podczas V Konkursu Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej im. I. Borowickiej w Krakowie. W 2017 roku nominowany do Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury w kategorii "Najlepszy wokalista musicalowy" (wyróżnienie). W grudniu 2022 wziął udział w koncercie „Victoria” wraz z Celebrity Symphony Orchestra pod dyr. Andrzeja Rozbickiego w Living Arts Centre w Kanadzie.

Ukończył Mistrzowskie Kursy Wokalne Maestry Heleny Łazarskiej, Anity Garanča, Ewy Iżykowskiej i Matjaza Robavsa, Franca D'Ambrosio a także I Profesjonalny Kurs Interpretacji Muzyki Operetkowej i Musicalowej w Krynicy Zdroju.

Zajmuje się również pracą pedagogiczną prowadząc klasę śpiewu solowego w Szkole Muzycznej I i II st. im. T. Szeligowskiego w Lublinie oraz pełni funkcję konsultanta Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie w zakresie wokalistyki. W latach 2016-2021 pełnił funkcję wiceprezesa w Stowarzyszeniu Polskich Artystów Muzyków Oddział Lubelski.

Wróć do poprzedniej strony

Zakup biletów

24 godziny na dobę, wygodnie i szybko. Wybierasz miejsce(a) i płacisz.Bilet możesz wydrukować lub okazać bileterowi w smartphonie. Akceptujemy płatności

Akceptujemy płatności

Rezerwacja biletów przez telefon

Możliwa jest wstępna rezerwacja miejsc na przedstawienie przez telefon. Bilet należy potem wykupić w kasie biletowej (nie przez internet).

Telefon:

81 532 25 21

Pn - Pt: 8:00 - 15:00

Osoby spóźnione będą wpuszczane na widownię dopiero w trakcie przerwy, jeżeli została ona przewidziana podczas wydarzenia.

Kasa biletowa

Zapraszamy do zakupu bezpośredniego biletów w naszej kasie biletowej. Możliwa płatność kartą.

Do odbioru biletów opłaconych przelewem wymagane jest okazanie potwierdzenia wpłaty.

Godziny otwarcia:
Wt - Pt: 10:00 - 17:00

oraz na godzinę przed planowanymi spektaklami na poziomie -1

Telefony:
81 532 96 65 lub 502 662 956

 

Kontakt z nami

Sekretariat
81 532 76 13
sekretariat@operalubelska.pl

Dział Organizacji Widowni
81 532 25 21

Pn - Pt: 8:00 - 15:00
widownia@operalubelska.pl

10 1020 3147 0000 8502 0139 1093
Bank PKO BP

© 2024 Opera Lubelska
Wszystkie prawa zastrzeżone

realizacja: adm-media.pl

Do góry