Przeskocz do treści Przeskocz do menu Przeskocz do stopki
AA Aa

Aktualności

Lajf - Magazyn lubelski | "Fidelitas – suita po lubelsku"

Lajf o fidelitas 7.12.2017 r.jpg

06-12-2017

To już drugi muzyczny prezent z okazji 700-lecia Lublina. W styczniu z okazji inauguracji obchodów jubileuszu miasta obejrzeliśmy kantatę jazzową „Zakochani w Lublinie” skomponowaną przez Tomasza Momota z tekstami Jana Kondraka. Z kolei 18 października Teatr Muzyczny w Lublinie zaprosił na swoją nową premierę „Fidelitas – Suita Lubelska”. Jak wypadło? Energetycznie i pomysłowo.

Inspiracją dla tytułu musicalu był napis na lubelskim sztandarze „Fidelitas et Constantia” (wierność i stałość). Ta pierwsza w historii polskiego teatru muzycznego epopeja opowiada historię Lublina śpiewem, tańcem i grą aktorską. Łączy w sobie elementy muzyki symfonicznej i rozrywkowej. Dzieje Lublina przekazane w siedemnastu mniej i bardziej znanych opowieściach ukazało Lublin w zupełnie innym świetle, a tytułowa wierność wobec miasta przewija się przez cały utwór. Juliusz Cezar, jego siostra Julia, Widzący z Lublina, Leszek Czarny, mistrz Andrzej – to tylko niektórzy z bohaterów opowieści. Unia Polski z Litwą, pożar Lublina, wojny, obóz koncentracyjny na Majdanku oraz strajki w Świdniku to kolejna część dzieła.

Akcja musicalu rozpoczyna się w roku 2666, kiedy grupa konserwatorów sztuki na lubelskim zamku doświadcza paranormalnych zjawisk i razem z duchami przeszłości przenosi się w czasie. Przez cały spektakl towarzyszy nam Julia (rzekoma założycielka miasta) – tajemnicza kobieta, która zmienia się w demona atakującego miasto, oraz Widzący z Lublina – Jakub, przedstawiony tutaj jako outsider śpiewający gospel, a który za wszelką cenę próbuje rozwiązać zagadkę tajemniczego demona. Autorem tak bogatego w treść libretta jest Jerzy Łysiński.

Muzyczna oprawa przygotowana przez Michała Jurkiewicza jest świetnie komponującym się połączeniem klasyki ze współczesnością. Gospel, rock, muzyka klasyczna – gatunki nadające rytm przedstawieniu przenikają się niemal niezauważalnie. Scenografia (Łukasz Nowak) jest skromna, a jednocześnie efektowna i symboliczna. Dodatkowo wykorzystanie nowoczesnych form wizualnych pozwoliło na podkreślenie kunsztu wystawianej sztuki bez przytłoczenia jej nadmiarem dekoracji. Dzięki tak zaaranżowanej scenie widzowie skupiają się na chórze i tańcu, w pewnym sensie również grającym rolę scenografii. Uwagę zwracają niezwykle „fotogeniczne” kostiumy, za które odpowiada Tijana Jovanović z Belgradu. Bardzo dobrze wypadli soliści, chór i balet. Więc duże brawa za takie poprowadzenie tej opowieści dla Emilii Sadowskiej, związanej z Poznaniem reżyserki teatralnej i filmowej, która swoją przygodę z Lublinem rozpoczęła od tego właśnie spektaklu.

Setki godzin spędzonych na przygotowaniach widowiska się opłaciły – widownia zafundowała artystom niekończące się owacje na stojąco „Fidelitas” jest idealną propozycją zarówno dla dojrzałej widowni, jak i młodzieży. Przekazuje ponadczasowe wartości i przybliża historię Lublina w sposób bardzo kreatywny – bez wątpienia mocno oddziałuje na wyobraźnię.

Tekst Magda Gęba

 

źródło: Lajf.info - Magazyn lubelski

Wróć do aktualności

Zakup biletów

24 godziny na dobę, wygodnie i szybko. Wybierasz miejsce(a) i płacisz. Bilet możesz wydrukować lub okazać bileterowi w smartphonie. Akceptujemy płatności

Akceptujemy płatności

Rezerwacja biletów przez telefon

Możliwa jest wstępna rezerwacja miejsc na przedstawienie przez telefon. Bilet należy potem wykupić w kasie biletowej (nie przez internet).

Telefon:

81 532 25 21

Pn - Pt: 8:00 - 15:00

Osoby spóźnione będą wpuszczane na widownię dopiero w trakcie przerwy, jeżeli została ona przewidziana podczas wydarzenia.

Kasa biletowa

Zapraszamy do zakupu bezpośredniego biletów w naszej kasie biletowej. Możliwa płatność kartą.

Do odbioru biletów opłaconych przelewem wymagane jest okazanie potwierdzenia wpłaty.

Godziny otwarcia:
Wt - Pt: 10:00 - 17:00

oraz na godzinę przed planowanymi spektaklami na poziomie -1

Telefony:
81 532 96 65 lub 502 662 956

Kontakt z nami

Sekretariat
81 532 76 13
sekretariat@operalubelska.pl

Dział Organizacji Widowni
81 532 25 21

Pn - Pt: 8:00 - 15:00
widownia@operalubelska.pl

10 1020 3147 0000 8502 0139 1093
Bank PKO BP

© 2025 Opera Lubelska
Wszystkie prawa zastrzeżone

realizacja: adm-media.pl

Do góry